Odpowiadamy na pytanie, czy można odmówić testu na ojcostwo
Zastanawiasz się, czy można odmówić testu na ojcostwo? Jakie są tego konsekwencje? Lepiej zdecydować się na udział w badaniu czy odmówić wykonywania badań DNA? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Przepisy prawne- czy można odmówić testu na ojcostwo?
Ze względu na podstawowe prawa człowieka, odpowiedź na pytanie, czy można odmówić testu na ojcostwo, jest twierdząca. Jakiekolwiek zmuszanie do wykonania badań DNA jest uznawane za naruszenie nietykalności cielesnej. Do pobrania próbki konieczne jest wyrażenie zgody. Odmowa jest możliwa, jednak jakie konsekwencje niesie za sobą podjęcie takiej decyzji?
Konsekwencje niewyrażenia zgody na test DNA
Wiesz już, że nie ma przepisów prawnych, które mogłyby zmusić kogoś do wykonania testów DNA- nawet tych zleconych na poczet postępowania sądowego. Czy można odmówić testu na ojcostwo bez konsekwencji? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W większości przypadków odmowa będzie postrzegana w sposób negatywny, a ojcostwo osoby, która odmówiła badań, może zostać uznane na podstawie jego domniemania. Decyzją sądu w takim przypadku może być decyzja oparta na podstawie innych przesłanek. Wiarygodność takiej osoby w postępowaniu sądowym znacznie spada. Lepszym rozwiązaniem jest wykonanie testu zgodnie z decyzją sądu. Jego wyniki dają gwarancję rzetelności oraz szybszego rozwiązania sprawy sądowej. Testy DNA nie są bolesne i nieprzyjemne.